Zakládání
Údržba
Rekonstrukce
Škůdci a choroby
Závlaha

Sekačky
Vertikutátory
Ostatní

Kontakt

Hnojení trávníku

Vlevo je hnojená tráva, vpravo je nehnojená!Častým sekáním s následným sbíráním posekané hmoty stále odebíráme z půdy prvky rostlinné výživy, které slouží ke stavbě rostlinného těla (trav). Abychom doplnili živiny a dali impuls k novému zdravému růstu trav, je velmi důležité hnojit. Hnojení je důležité nejen pro růst trávníku, ale také pro jeho zabarvení, odolnost vůči sešlapání, přezimování, vývin kořenů, ale taky pro schopnost ubránit se plevelům. Hnojit můžete průmyslovými hnojivy ve formě granulí, prášku nebo postřikových hnojiv (možno i přes závlahový systém). Je potřeba si důkladně přečíst návod a hnojivo rozhazovat přesně, jinak se v trávě mohou objevit barevné obrazce jako důsledek špatného rozhozu. V horším případě si můžete spálit trávník a to byste museli toto místo znova osévat. Intenzita hnojení se určuje podle počtu sekání ročně. Sami poznáte, jak se Váš trávník po intenzivním hnojení zazelená a bude jen kypět zdravím. Pokud chcete speciální hnojivo se zvláštním obsahem chemických prvků, může Vám je specializovaný zahradník namíchat na objednávku (samozřejmě za větší příplatek).

Kdy hnojit?

U extenzivních trávníků stačí hnojit většinou 2x do roka. U intenzivních trávníků, které sekáme nejméně jednou za 2 týdny, hnojíme jednou za měsíc (záleží na typu hnojiva).

Jak hnojit?

U granulových hnojiv se jednoduše hnojivo pravidelně rozhazuje po trávníku. Pro přesný rozhoz můžete použít dávkovací vozík.
Tekutá hnojiva se nanášejí postřikem roztoku hnojiva s vodou za sucha.
Hnojiva ve formě trávníkářského písku se nanášejí za rosy nebo při mokrém trávníku, aby se lépe uchytilo na stéblech.
POZOR: u všech typů hnojiv je důležité dodržovat přesně dávkování uvedené výrobcem. Mohlo by dojít ke spálení trávníku a následnému úhynu.

Hnojení kompostem

Organické hnojivo - kompostová půda patří mezi nejkvalitnější a nejpřirozenější hnojiva. Půdě dodá přesně ty prvky, které postrádá. Avšak kompostová půda má jednu nevýhodu. Na jeden metr krychlový zeminy připadá asi 5000 semen plevele připravené ke klíčení. Proto by se půda před rozhozením do trávy měla někde rozložit, nechat odležet a po vyklíčení semen je chemicky odstranit.Teprve poté může následovat samotný rozhoz do trávníku. Kompostovou zeminou hnojíme jednou za dva roky množstvím 400kg zeminy na 100 m2. Po rozhození zeminy je potřeba ji dostat po travní drn. K tomu použijte obyčejné hrábě, nebo síťové brány.

Co k tomu potřebujeme?

Samozřejmě hnojivo. Při nanášení je nutné mít na rukou gumové rukavice a nejlépe na obličeji respirátor (týká se hlavně hnojiv v prášku). Pro pravidelný rozhoz hnojiva používejte speciální vozík.

Přehled prvků výživy trávníku

Prvek
Působení
dusík (N)
Rostlina ho potřebuje, aby si vytvořila bílkoviny pro růst. Nepostradatelný pro tvorbu chlorofylu pro fotosyntézu.
fosfor(P) Nepostradatelná součást rostlinných bílkovin.
draslík(K)
Vyrovnává vodní režim a zvyšuje odolnost vůči suchu, odchylkám teploty, mrazu.
hořčík (Mg)
Je hlavním stavebním prvkem pro chlorofyl, a tak se trvale podílí na různých procesech látkové přeměny (fotosyntéza, tvorba škrobů a bílkovin).
železo (Fe)
Slouží jako katalyzátor při dýchání, je důležitý pro látkovou přeměnu energie a fotosyntézu.
měď (Cu)
Ovlivňuje tvorbu bílkovin a fotosyntézu.
mangan (Mn)
Podílí se na aktivaci enzymů, na fotosyntéze a je důležitý pro funkci fermentů.
bór (B)
Spolupůsobí při stavbě buněčných stěn a při vývinu kořenů.
zinek (Zn)
Podílí se na tvorbě chlorofylu a je důležitý pro látkovou výměnu kyseliny fosforečné.

Některé obrázky jsou stáhnuté ze stránek www.eurogreen.cz a tudíž nejsou majetkem WebMastera.

Dokonalý trávník www.travnik-kvalitne.cz     Uveřejňovat jakékoli texty bez souhlasu autora je zakázáno
Petr Kováčik © 2001-2024